Blog

Inkluzív karate: a küzdősporttól a mozgásművészetig

Amikor egy pedagógust (vagy gyógypedagógust) megkérdeznek, mit szólna, ha intézményében a karatét sportkörként vagy a testnevelés órán tanítanák, az eddigi tapasztalatok alapján fenntartásai lennének. „Nincs eddig is elég gond a tanulókkal, adjunk még egy fegyvert a kezükbe?” – lenne az egyik lehetséges válasz. Az általános tapasztalat szerencsére cáfolja ezeket a félelmeket. Azonban mi a helyzet akkor, ha a célcsoportot autisták, értelmileg akadályozottak, kerekesszékesek vagy netalán vakok alkotják? A karate a 70-es, 80-as években lett ismert Magyarországon és hamarosan az egyik legnépszerűbb sportággá vált. A Japánból származó küzdősport kézzel-lábbal kivitelezett önvédelmi, illetve támadó jellegű mozdulatok széles tárháza, melyet, ha máshonnan nem Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

Paul Brunton és Haich Erzsébet baráti köre – a jóga hazai történetének ismeretlen oldalai

– Halász J. Attila   Egy-két évtizeddel ezelőtt, ha valaki egy hazai, vagy akár nemzetközi közvéleménykutatást kezdeményezett volna arról, hogy melyik az a tíz spirituális könyv, amely a legtöbb olvasóra „katalizáló” hatással bírt, Paul Brunton valamelyik könyve bizonyosan benne lett volna ebben a szűk elitben. Ha csak egyet lehetne kiválasztani írási közül, akkor a legnépszerűbb az India titkai (Search in secret of India) című könyve lenne. A könyv, amely 1934-ben jelent meg, a korabeli élő indiai hagyomány tanítóit mutatja be, köztük India egyik legelismertebb bölcsét és szellemi tanítóját Ramana Maharsit. Paul Brunton vagy ahogyan ő szerette használni PB, felvett írói Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

Robinson mester és Patay Gyula: A tökéletesített dzsiu-dzsicu (a legbiztosabb önvédelem) – 1907.

  „A tökéletesített dzsiu-dzsiczu. Nagyon praktikus, ügyes kis könyv hagyta el e napokban a sajtót. Patay Gyula és Robinson mester »A tökéletesített dzsiu-dzsiczu« czímmel kiadták az első magyar munkát, mely japán mintára a legbiztosabb önvédelmet nyújtja mindazon esetekben, mikor védtelen embert támadás ér. A rendőrségnek, a magánembereknek, a kik sokat utaznak stb. – megbecsülhetetlen ez a kis munka. A gyakorlati életben előforduló esetekre számítva, pompás képekkel illusztrálva, röviden, világosan magyarázzák meg a szerzők módszerüket, melynek ma már világhíre van. A csinosan kiállított kis munka ára 1 korona.” Az Újság, 1907. 11. 08. A második magyar nyelvű könyv 1907 novemberében jelent Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

Sztankó Sándor (Sok – Natz): Önvédelem – 1906

Az első magyar nyelven megjelent könyv, amely a japán önvédelmet, pontosabban a jūjutsut („dzsiudzsitsu” néven) mutatja be, szerzői álnéven jelent meg 1906-ban a Monori Sportklub kiadásában. A könyv három kiadást ért meg. Az első még a nyomdából való kikerülés előtt 5.000 példányban elfogyott. A furcsa álnév Sztankó Sándor családnevének betűit rejti, visszafele olvasva, az S betűt kivéve, amely elöl szerepel. Az író személyére több bizonyíték is felsorolható, így minden kétséget kizárhatóan kijelenthető Sztankó Sándor szerzősége. Többek közt az egyik ilyen bizonyíték: Neidenbach Emil Judo című 1931-ben megjelent tanulmányában a felhasznált irodalomban a szerzőnél Sztankó Sándor neve zárójelben szerepel.   Sztankó Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

Jakabfalvy Dénesről

– Halász Attila                                                         “Amikor a tanítvány készen áll, a tanító megjelenik. Amikor a tanítvány valóban készen van, a tanító eltűnik.” H.B. életművét valamelyest is ismerőnek  nem kell bemutatni  a Patmosz első kötetében szereplő esszét, mely a J.D. vagy a beavatás címet viseli. Az 1961-ben született rövid, de annál intenzívebb írást  H. B. személyes mestere emlékének szenteli, teljes egészében. (1) Jakabfalvy alakját kevés életrajzi adattal, mintegy tizenhét év távlatából eleveníti fel, ugyanis kapcsolatuk 1944-ben Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

Könyv a japán harcművészet hazai kezdeteiről

A japán harcművészetek II. Világháború előtti elterjedésének kezdeti korszaka mindeddig egy fehér folt volt a hazai sport történetében. A könyv ezt az 50 éves időszakot mutatja be a korszak legjelesebb, Magyarországon tanító mestereinek életrajzával, a korabeli újság tudósítások alapján. Csak a legjelentősebb neveket említve, mint a Szemere Miklós meghívására Budapestre érkező Sasaki Kichisaburō, aki Európában először tart judo tanfolyamot. Az őt váltó Tobari Takisaburōt, aki huzamosabb időt tölt nálunk kendō bemutatókat is tartva. A Sasaki judo tanfolyam végéig kitartó résztvevők bemutatása mellett, a magyarországi judo meghonosításában főszerepet játszó Vince Tibor mellett a külföldi oktatók, mint Wladimír Kasulakow, Alex Sumakov, Willy Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

A karate bevezetése az iskolai oktatásba. 3. rész

Japán és Magyarország   Japán A Japán Nevelésügyi Minisztérium 1911. évi határozata a judo és a kendo kötelező tantárgyként való bevezetéséről az iskolai oktatásba alapjaiban megváltoztatta a harci művészetek néhány évtizede pangó életét és azt eredményezte, hogy közel húsz év múlva mintegy 2,5 millió fekete öves vagy annak megfelelő harcművészeti  fokozattal rendelkező polgár volt, akinek nagyrésze még fiatalkorú. A budo irányzatok között a judo és a kendo volt a legmeghatározóbb. Ezek mellett jól megfért az aikijutsu, a kyudo, a jiujutsu, a naginatajutsu, a iaido és az elismertségért küzdő legújabb tagja a karate. Előzőekben már beszámoltunk azokról a karate bemutatókról, melyek Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta

A karate bevezetése az iskolai oktatásba. Okinava 1901-1940. 2. rész

rész A Japán Nevelési Minisztérium Itosu Anokh mester hivatalos kérelemnek szánt levelére válaszul 1908-ban zöld utat engedett bevezetésének a sziget valamennyi iskolájának testnevelési óráin. Megelőzve a kendo és a judo, illetve jiu-jitsu beemelését a testnevelésbe, melyre csak 1911 után kerül sor Japánban, majd rövidesen Okinaván is bevezetésre. Itosu írása A karate tíz alapelvéről bizonyosan nem csak az ő személyes álláspontját tükrözte, hanem azt kollégáival egyetértésben fogalmazta meg. A hivatalos levél utolsó bekezdése tartalmazza az író stratégiájának főbb lépéseit is. Először a Tanítóképző Főiskola jövendő tanárainak a megfelelő felkészítése az első lépés. A második a végzős tanítványok, akik immár, mint tanítók Bővebben……

Szerző: tokusho | Közzétéve: , telt el a közzététel óta