Interjú Shihan Dr. Czégeni Árpád Attilával 2.rész
A karate magyar úttörői 1.1
Interjú Dr. Czégeni Árpád Attila Shihannal
2.rész
Sendo-ryu, avagy a Kezdeményezés útja
– Meglepetéssel vettem tudomásul, amikor a Shihan weblapját néztem, hogy egy olyan karate irányzatot gyakorol, mely eddig ismeretlen volt számomra. A stílust Árus Imre, egy USA-ban élő, Nagyváradról származó mester hozta létre 1987-ben, s melyet a japán Dai Nippon Seibukai Budo/Bugei Kai is önálló irányzatként fogadott el. Mesélne egy kicsit a Sendo-ryu karate stílusról, amelynek tudomásom szerint 7. danos magyarországi képviselője?
– Árus Imre Váradon élt. Vívó volt. A román vívó válogatott tagjaként 6. helyen végzett a Római Olimpián 1960-ban kardvívásban, ami egy nagyon kiemelkedő eredmény. Emellett judót oktatott, és fokozatosan elkezdett karatét is oktatni. Az erdélyi karate életébe – Stuparu, vagy Hajas Gábor szervezéseibe – ő nem folyt bele, ő külön csinálta a magáét. Ha egy kicsit kilógott külföldre, mindig karatéval foglalkozott. Hanga, aki profi judós volt, és aki a Romániai WUKF Szövetségnek egyik jelenlegi vezetője, az ő tanítványa volt.
Elvégezte a 3 éves pedagógia szakot Kolozsváron, majd 1970-ben a Testnevelési Egyetemet Bukarestben judo oktató, testnevelő tanár szakon. Az Egyesült Államokban doktorált testnevelés elméletből.
Judo edzőként, több tanítványa érte el Román Bajnoki címet, tagjai voltak a román olimpiai válogatottnak. Legsikeresebb tanítványa Nagy István a Junior Judo Európa Bajnokságon a 2. helyet érte el 1984-ben, következő évben a Judo Világbajnokságon 5. lett
Többször elhívtam Kolozsvárra edzőtábort tartani, akkor ő már ezt kapiskálta. Egy ideig Németorszában volt, majd 1981-ben kiment Amerikába, ahol egy wado-ryus mestertől Cecile T. Pattersonnál (8 dan) tanult. Nála 3. dant ért el wado-ryuba. Ekkor kezdte innen-onnan összeszedni a Sendo-ryu alapjait.
– Sikerült hozzájutnom a Sendo-ryu angol nyelvű kiadásához, és ha jól láttam, nagyon sok wado-ryu karate elem köszön vissza a képek alapján.
Igen, ahogy mondtad, sok a wado-ryu elem. Annyi különbséggel, hogy itt több minden van benne. Van Sanbon kumite 12 darab, Nihon kumitéből 12 darab, Ipponból 12, Kihon katából 12, Tanto kata (kés elleni védekezés) és Katana kata (kard elleni védekezés). Jiyu kumite(küzdelem), ami nagyon fontos és természetesen a katák, mint a Heian tanuló katák, Bassai Dai, Hangetsu, Gankaku, Kanku Dai, Empi, Jion stb. Bővebb, szélesebb technikai repertoár.
Árus nagyon intelligens volt, mindenhonnan csak a jó, és hatékony elemeket szedte össze. Ahogy mondani szoktam; a Sendo-ryu a magyar találékonyság és az amerikai pofátlanság ötvözése. A Sendo-ryu Karatedo lényege a kezdeményezés megragadása vagy átvétele a küzdelemben, a támadásban vagy a védekezésben, amelynek birtoklása taktikai előnyt jelent a versenyszerű küzdelemben és az élethalál harcban.
– A kyusho már akkor benne volt a Sendo-ryu technikai anyagában vagy csak utólag került bele?
Nem, utólag. Az életpontokra (vital point) való támadás ez már nem karate, de az élet-halál harcban minden benne van.
– Edzőtáborokat szokott rendezni?
Többször hívtam el Magyarországra és Kolozsvárra is Árust, aki legutóbb Zalaegerszegen , valamint a kolozsvári Báthory iskolában is tartott edzőtábort és dan vizsgát az ottani Sendo-ryu csoportnak, amelyet Bartis Emőke vezet. Ők nagyon eredményesek az ottani WUKF versenyeken.
Sajnos az utóbbi időkben megromlott a Kaicho (elnök) egészsége. Pár éve ezért hivatalosan is kinevezett európai utódjának.
Czégeni Shihan vizsga után átveszi Kaicho Árustól a 7. dan fokozat diplomáját 2014-ben
– Magyarországi viszonylatban, a hazai karatés fórumokon ismerik a Sendo-ryut?
Senki. Senki nem ismeri. A tanítványaim, akik szétszéledted azok igen. A Magyar Karate Szakszövetség, amelynek 1996-tól tagjai vagyunk, nemrég kapott egy részletes ismertető anyagot Árustól, a Sendo-ryuról, amivel azt hiszem, minden rendben lesz. A versenyzésben ez nem változtatja meg a helyzetet. Alkalmazkodnunk kell a WKF versenyszabályokhoz, ha versenyezni szeretnénk.
Zalaegerszegen is jó tanulókkal szeretek foglalkozni. Érettségi után mindegyikük elmegy egyetemre továbbtanulni. Sajnos Egerszegen nincs olyan egyetem, mint Veszprémben, Budapesten, Debrecenben vagy Szegeden. A kölykök elmennek, és mindig a legjobbak mennek el. Maradsz egy-két cserebogárral, akikkel kezded elölről az egészet.
Zárógondolat
Az alapítómesterek elve a karatéról, hogy nem a győztes, vagy vesztes eldöntése a lényeg, hanem a test, a szellem (és a technikák) tökéletesítése. Ez az alapelv a karatéban, és nem az, hogy versenysportot csinálnak belőle vagy most olimpiai sport lesz. A felszerelést gyártó cégek kitalálják, hogy az idén csak tégla zöld gatyában lehet versenyezni, jövőre csak hupikékben. Ez az üzleti rész. De nem ezt kell venni, hanem a lényegét. Ha ezt megérted, akkor ez hasznos és jó. Ha nem akkor peched volt, potyára csináltad az egészet.
Aztán persze, ha megtámadnak pofán vágod az illetőt. Ameddig ő a fogait számolja te nyugodtan hazamész, megebédelsz s kialszod magad. De a lényeg az, hogy erre kell főleg figyelni.
– Köszönöm szépen az interjút Shihan.
Kiegészítés
prof. Kaicho Árus Imre életrajz:
– 1938-ban született Váradon, Romániában.
– 13 évesen kezd el vívni. Kétszeres román bajnok kardvívásban.
– több sportágban is jeleskedik, mint például atlétika, súlyemelés stb.
-1960-ban a román olimpiai válogatott tagjaként csapatban a 6. helyen végez a Római Olimpián.
– 1968-ban 30 évesen kezd el karatéval foglalkozni, emellett judo, aikido és jujitsuval is. Karate tanulmányok: Roland Habersetzer shotokan, valamint Augusto Basile és Tatsuo Suzuki wado-ryus mesterekkel.
– 1971-ben megalakítja a Seikakukai Budo Egyesületet Váradon, ahol karatét, judót, és aikidót tanít.
-1981-ben az Egyesült Államokba költözik politikai menekültként. Döntésének okai, hogy a Ceausescu vezetésű román állam kényszeríteni próbálta a magyar edzőket, hogy csak románul beszéljenek, illetve románosítsák nevüket. A román nyelvű újságokban nem szerepelhettek magyar nevű sportolók. Egy alkalommal a Szekuritaté (román titkosrendőrség) nem engedte Magyarországra utazni a karate csapatával.
– 1987-ben a Dai Nippon Seibukan Budo Bugei Kai Japan hivatalosan is elismeri a Sendo-ryu-t, mint önálló stílust.
– Ragadós Kezek Jujutsu irányzat kifejlesztése. Ez egy nagyon hatékony módszer, mely az életpontok támadását használja a Dillman Karate International Kyusho Jitsu Kenkyukai módszerének alkalmazásaként.
– 2004-ben 66 éves korában doktorál a hawaii Hawai-i Atlantic Egyetemen
– prof. Árus több könyvet is publikált, melyek közül a legfontosabbak:
– Sendo-ryu karate, The way of Initiative
– Biomechanics of Human Motion – Application in the Martial Arts”.
– “Vital Point Art (Tuite, Kyusho-Jutsu and Sticky-handsJujutsu) Application in the martial Arts and self-defense”.
– Kaicho Árus Imre harcművészeti fokozatai:
– 10 dan Sendo-ryu
– 7 dan Kyusho Jitsu
– 5 dan Kindai-ha Shito-ryu
– 5 dan Shotokan Karat
– 4 dan Judo
– 3 dan Wado-Ryu Karate
Forrás:
0 hozzászólás