Fülöp „Dobó” István  Prága magyar  judo mestere

Szerző: tokusho Kategória:

  • Halász J. Attila

 A magyarországi judo történetéhez ugyan nem tartozik szervesen hozzá, de érdekesség, hogy a Csehszlovákiai judo elterjesztésében egy magyar honfitársunk munkássága nagyban hozzájárult.

Dobó István vagy pontosabban eredeti nevén Fülöp István a magyarországi Nyírmadán született 1906-ban. Későbbi tevékenysége főleg Csehország területén bontakozik ki, ezért nem igazán derül ki, hogy miért a Dobó művésznevet választja, hiszen azon a nyelvterületen kevés embernek mondhatott valamit a török harcokból ismert egri várkapitány neve.

Szegény diákként Brünnben, majd Prágában járt egyetemre. Brünnben kezd el birkózást tanulni. Még egyetemi hallgatóként Budapesten a városligeti cirkusz porondján megküzd Budrusszal, a porosz medve művésznevű birkózóval.

1931 Münchenben szemtanúja egy utcai csetepaténak, melyben egy kistermetű japán ember több támadóját is könnyűszerrel legyőzi. Azonnal elkezd érdeklődni a jiu-jitsu iránt. Kiutazik Londonba és a Budokwai központban kezdi el jiu-jitsu tanulmányait Koizumi japán mester vezetésével. Levizsgázik 1 kyu fokozatra, aminek következő lépcsőfoka már a fekete öv lenne. Ezzel ő lett a legmagasabb övfokozat tulajdonosa a korabeli Csehszlovákiában.

                           A mester G. Koizumi és a tanítvány.

Hazatérve 1933-ban először Brünnben, majd egy év múlva Prágában az egyetemen és a Straka Akadémián nyit iskolát. 1934. november végén rendezik meg a többnapos Judo Európa bajnokságot Drezdában. Erre a későbbiekben nevezetesé vált Bajnokságra több ország is visszamondta a részvételét a magyarokat és a csehekt kivéve. A visszalépés a sokak számára nem tetsző német versenyszabályok miatt történt. Dobó Csehszlovákiát képviselve a nehézsúlyú kategóriában a második helyen végzett. Valószínűleg innen eredeztethető ismeretsége Vincze Tiborral és a magyar csapattal. Ennek következménye, hogy jó szakmai kapcsolat is kialakul közöttük hiszen Dobó járt és tanított Vincze Tibor budapesti edzőtermében is. Egy ilyen látogatási alkalommal Nyírmadán is tartott ju-jutsu bemutatót.

                    A Drezdai Európa Bajnokság 1934.

1936-ban alapító tagja a Cseh Jiu-jitsu Szövetségnek, ugyanebben az évben vendégül látja Jigoro Kanot Prágában. Nevéhez köthető még a német mintára szervezett nemzetközi judo edzőtáborok, melyekre angol, német, román és japán oktatók és sportolók nagy számban vettek részt.

1937-ben megírja az első cseh nyelvű szakkönyvet a Jiu-jitsu alapjai címmel. Jó barátságban van a japán követtel, aki tevékenységéért magától a japán császártól kér egy kitüntettetést számára. Magyarországon is többször megfordul és önvédelmi bemutatókat tart.

1938-ban részt vesz a Judo Unió Kongresszusán Frankfurt am Mainban, ahol Csehszlovákia képviselőjének választják meg. Mint már említettük, ezen a Kongresszuson Magyarország képviseletében Zerkowitz Péter és Híves Henrik a Magyar-Nippon társaságtól, Románia képviseletében pedig Fleck Gyula, valamint tisztség nélkül Vincze Tibor is jelen volt.

A háború kitörése után zsidó származása miatt mellőzik a sportéletből, majd a Matthauseni koncentrációs táborba kerül, ahol a jegyzőkönyvek tanúsága szerint 1942. október 1-én szökési kísérlet címén lelövik.

A Cseh Judo Szövetség 2011-ben tevékenységéért beválassztotta a Hírességek Csarnokába.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük